Dolnośląska
Izba Lekarska Dolnośląska Izba Lekarska

.::menu::.


strona główna

zakres usług


o nas

nowości na stronie

poradnik pacjenta


aktualności

zostań pacjentem
MIL-MEDu


galeria zdjęć

obrazy w naszej
przychodni


mail

linki


Szczepienia przeciwko sepsie i zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

W ostarnich latach obserwujemy w naszym kraju nasilające się zagrożenie epidemicznego występowania opon mózgowo - rdzeniowych oraz sepsy. Każdy z nas z niepokojem obserwował doniesienia telewizyjne i prasowe o kolejnych stwierdzanych przypadkach zachorowań na te bardzo groźne jednostki chorobowe. Ich przyczyną są najczęściej pneumokoki i meningokoki. Bakterie wywołujące sepsę przenoszą się z człowieka na człowieka głównie drogą kropelkową. Zarażona osoba w czasie kichania i kaszlu rozsiewa wokół siebie drobne cząstki wydzieliny. To właśnie te drobne kropelki zawierają drobnoustroje, którymi zarażają się kolejne osoby. Dlatego największą ilość zachorowań na sepsę obserwuje się w czasie chłodnych miesięcy, kiedy to najczęściej mamy do czynienia z chorobami przeziębieniowymi.
Zarażeniu sprzyjają też bliskie kontakty. Z tego względu pamiętajmy o następujących zaleceniach:
- prawdopodobieństwo zarażenia wzrasta znacząco w trakcie pocałunków (na co szczególnie uczulamy młodzież),
- unikamy używania wspólnych sprzętów, takich jak sztućce, szklanki, talerze, szczoteczki do zębów,
- możliwe jest przeniesienie bakterii nawet w czasie wspólnego palenia papierosa,
- wśród młodszych dzieci, w środowisku szkolnym bardzo popularne jest picie ze wspólnej butelki i dawanie "gryza" w czasie jedzenia słodyczy, kanapek czy też owoców. Należy więc przypominać naszym pociechom o tym, jak bardzo niehigieniczne są to zachowania.
- w razie wystąpienia w środowisku zachorowań na sepsę, poleca się unikanie zatłoczonych pomieszczeń (np. dyskotek, sal kinowych, itp.)
- najlepszą metodą zabezpieczenia się przed zachorowaniem na sepsę jest szczepienie.
Dlatego właśnie serdecznie polecamy naszym pacjentom szczepienia przeciwko obu niebezpiecznym bakteriom: meningokokom i pneumokokom (przeciwko każdej bakterii należy stosować inną szczepionkę).
pneumokok w mikroskopie elektronowym pneumokok pod mikroskopem pneumokok pod mikroskopem

Pneumokoki i zagrożenia z nimi związane znane były na całym świecie od dawna. Są one szczególnie niebezpieczne dla dzieci do 5 roku życia (im dziecko młodsze, tym zagrożenie większe) , oraz dla ludzi w podeszłym wieku. Mogą one wywoływać nie tylko sepsę i zapalenie opon, ale również ciężkie zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli, zapalenia ucha i zatok oraz inne infekcje dróg oddechowych. Niebezpieczeństwo ciężkich chorób pneumokokowych dotyczy również wszystkich pacjentów z przewlekłymi chorobami osłabiającymi organizm, takimi jak: cukrzyca, miażdżyca, niewydolność krążenia, astma oskrzelowa, rozedma, czy też przewlekła choroba obturacyjna. Szczepienie pneumokokowe polecane jest też u palaczy tytoniu. W ostatnim czasie opublikowano wyniki badań, króre dowodzą, że w rodzinach wielopokoleniowych małe dzieci stanowią źródło zakarażenia pneumokokami dla osób w podeszłym wieku. Dlatego szczepienie pneumokokowe u dzieci uniemożliwia późniejsze przeniesienie się pneumokoków na mieszkającą wspólnie z nimi osobę dorosłą. Innymi słowy szczepienie dziecka chroni również osoby dorosłe z otoczenia.

Szczepienie przeciwko pneumokokom jest prowadzone według różnych schematów w zależności od wieku pacjenta:
stop pneumokokom

  • dzieci najmłodsze, w wieku od 2 do 6 miesiąca życia, wymagają podania 3 dawek szczepionki w cyklu podstawowym, oraz jednej dawki przypominającej w drugim roku życia. Schemat (3+1). Minimalny odstęp między szczepieniami wynosi 1 miesiąc ,

  • dzieci od 7 miesiąca do zakończenia pierwszego roku życia otrzymują 2 dawki szczepionki w cyklu podstawowym, oraz jedną dawkę przypominającą w drugim roku życia . Schemat (2+1). Minimalny odstęp między szczepieniami wynosi 1 miesiąc,

  • dzieci pomiędzy 13 a 24 miesiącem życia otrzymują dwie dawki szczepionki w odstępie minimum dwóch miesięcy. Schemat (1+1)

  • po ukończeniu 2 lat wystarcza podanie jednej dawki szczepienia. Schemat (1).

Jedna dawka pneumokokowej skoniugowanej szczepionki, której stosowanie jest najbardziej polecane, stanowi koszt w zależności od producenta:
  • 330 zł - chroni przed 5 szczepami pneumokoka
  • 220 zł - chroni przed zakażeniami 10 szczepami pneumokoka - została wprowadzona na rynek w ostatnim czasie i jej niższa, a przez to atrakcyjna cena, jest wynikiem konkurencji między firmami farmaceutycznymi.

Dzieci powyżej 2 roku życia i dorośli mogą mieć podaną zupełnie inną, tańszą szczepionkę, której jednorazowa dawka stanowi koszt około 70 zł. Szczepionka ta jest inaczej zbudowana (nie jest skoniugowana) i nie ma tak silnego działania. Nie likwiduje nosicielstwa pneumokoków, prawdopodobnie nie chroni też przed zwykłymi (nieinwazyjnymi) chorobami pneumokokowymi. Jeśli rodzice posiadają środki na zakup droższej szczepionki pneumokokowej - jest to bardzo polecane ze względów medycznych. Jeśli rodzice nie posiadają wystarczających środków, należy szczepić tańszą szczepionką, jest to bowiem rozwiązanie nieporównanie lepsze niż całkowite zaniechanie szczepienia.
Jeśli podajemy tańszą (nie skoniugowaną) szczepionkę pneumokokową, producent wskazuje na zasadność podania drugiej dawki 3 lata po pierwszej.


zdjęcia meningokoka z mikroskopu elektronowego zdjęcia meningokoka z mikroskopu elektronowego zdjęcia meningokoka z mikroskopu elektronowego

Jeżeli chodzi o meningokoki, to stwierdzane ostatnio w Polsce przypadki sepsy wywoływane były szczególnie zjadliwą ich odmianą (typ C). Typ ten jest bardzo zaraźliwy, stąd łatwość wywoływania epidemii. Jest też bardzo agresywny, to znaczy powoduje zwykle chorobę o piorunującym przebiegu. Wcześniej występował w Polsce niezwykle rzadko, ale został do nas zawleczony prawdopodobnie z Wielkiej Brytanii, gdzie jego nosicielstwo jest od dawna bardzo powszechne. W stałym dopływie tych groźnych szczepów meningokoka na nasze tereny mają zapewne udział setki tysięcy Polaków pracujących obecnie w Wielkiej Brytanii. Ponieważ emigracja zarobkowa będzie nadal dość powszechna, należy spodziewać się dalszego zwiększenia zagrożenia ze strony meningokoka typu C.

Szczepienie przeciwko meningokokom:

  • dla dzieci powyżej 1 roku życia i dla dorosłych polega na jednorazowym podaniu szczepionki, która powinna zabezpieczyć przed zachorowaniem na całe życie.
  • niemowlętom od ukończenia drugiego miesiąca życia do ukończenia roczku zaleca się podanie dwóch dawek szczepionki, przy czym wymagany jest co najmniej 2 miesięczny odstęp między szczepieniami.
Koszt jednej dawki szczepienia meningokokowego wynosi około 150 zł.

powrót do poradnika
powrót do gorączki


***Autorem zamieszczonego tekstu jest Waldemar Łakiewicz, wykorzystanie tekstu wymaga zgody autora.


szablon pochodzi ze strony firmy Innercross