Dolnośląska
Izba Lekarska Dolnośląska Izba Lekarska

.::menu::.


strona główna

zakres usług


o nas

nowości na stronie

poradnik pacjenta


aktualności

zostań pacjentem
MIL-MEDu


galeria zdjęć

obrazy w naszej
przychodni


mail

linki
Dieta matki karmiącej dziecko z alergią.


Najlepszym sposobem karmienia niemowlęcia jest karmienie piersią. Dziecko może być karmione wyłącznie piersią, bez jakichkolwiek posiłków uzupełniających, przez pierwszych 6 miesięcy życia. Stanowi to najlepszą ochronę przed rozwojem schorzeń alergicznych. Jednak nawet u niemowlęcia karmionego wyłącznie piersią, także mogą wystąpić objawy alergii (zmiany skórne kolka jelitowa, nieżyt nosa, nawracające infekcje dróg oddechowych). Z tego względu zalecane jest stosowanie diety, w której matka karmiąca piersią, unika produktów o największej sile uczulającej. A produkty te to:

 • mleko krowie i przetwory mleczne (jeżeli matka odczuwa apetyt na mleko, powinna spożywać mleko modyfikowane dla niemowląt, unikając mleka "z worka", czy też "z kartonu"), nie jest prawdą , że mleko kozie nie ma właściwości uczulających,
 • cielęcina i wołowina,
 • jaja kurze, w szczególności właściwości uczulające ma białko,
 • ryby wędzone,
 • orzeszki ziemne, orzechy laskowe,
 • owoce cytrusowe, truskawki, poziomki,
 • czekolada i kakao
 • Należy unikać żywności z dodatkiem chemicznych konserwantów, sztucznych aromatów i barwników.


 • Zwykle alergia dotyczy tylko niektórych produktów, dlatego aby niepotrzebnie nie ograniczać diety- po całkowitym ustąpieniu objawów u niemowlęcia - z powrotem należy ją rozszerzać, dołączając stopniowo pojedyncze produkty.
  Jeżeli jednak, po jakimś produkcie u niemowlęcia pojawiają się objawy alergii, można przypuszczać, że to właśnie on spowodował uczulenie i należy z niego zrezygnować. Dieta kobiety karmiącej powinna by;ć pełnowartościowa i urozmaicona, powinna dostarczać energii, wysokiej jakości białka zwierzęcego, tłuszczów roślinnych i być bogata w witaminy i mikroelementy. Należy unikać nadmiaru soli i ostrych przypraw, produktów wzdymających - takich jak : groch, fasolał i cebula. W jadłospisie powinny znaleźć się świeże owoce i warzywa, oleje roślinne (słonecznikowy, rzepakowy, oliwa z oliwek). Poleca się spożywanie produktów zbożowych pełnoziarnistych, ryżu, ryb.
  Jeżeli matka nie może spożywać produktów mlecznych poleca się przyjmowanie preparatów farmaceutycznych zawierających wapń.

   

  Ponieważ karmienie piersią jest optymalnym rozwiązaniem dla dziecka nie należy pochopnie podejmować decyzji o odstawieniu dziecka od piersi. Decyzja taka jest właściwa tylko, jeżeli objawy alergii u dziecka są bardzo nasilone a opisana tu dieta eliminacyjna nie przynosi rezultatu.

  powrót


  *Autorem tekstu jest Waldemar Łakiewicz. Wykorzystanie tekstu wymaga zgody autora.


  szablon pochodzi ze strony firmy Innercross